Studijska poseta, koja uključuje upoznavanje sa primerima dobre prakse u proizvodnji i upotrebi alternativnih goriva iz otpada, organizovana je u okviru projekta, pod nazivom: „Od otpada ka energiji za cementnu industriju Zapadnog Balkana” („Waste to Energy for Western Balkan Cement Industry”). Cilj studijskog boravka u Solunu bio je da se ključni akteri iz tri zemlje Zapadnog Balkana: Srbije, Albanije i Severne Makedonije, u kojima se sprovodi projekat, neposredno upoznaju sa poslovanjem jedne Titanove fabrike u regionu, koja primenjuje savremene tehnologije za proizvodnju cementa i dobijanje energije za proizvodni proces.
U sadržaju programa, prvo je upriličena poseta postrojenju „Ecorecovery”, koje od 2015. godine proizvodi alternativno gorivo iz otpada (RDF/SRF). Nakon upoznavanja sa procesom proizvodnje alternativnih goriva, delegacija je posetila Titanovu cementaru Efkarpia, koja se nalazi u Solunu. Ova fabrika već duže vreme koristi alternativna goriva za dobijanje energije u procesu proizvodnje. Na taj način, trenutno zamenjuje oko 35% fosilnih goriva. Zahvaljujući upotrebi alternativnih goriva, cementara postiže znatno niže emisije CO2, u poređenju sa rezultatima tokom korišćenja fosilnih goriva. Učesnici su posetili i kontrolnu sobu u kojoj se vrši monitoring emisija i svih drugih parametara, značajnih kako za kvalitet proizvoda, tako i za poštovanje standarda u oblasti zaštite životne sredine.
Na primeru se moglo videti da je cementna industrija razvila niz tehnoloških rešenja, koja za proizvodnju potrebne energije koriste otpadne materijale. Oni se ne mogu reciklirati niti ponovo upotrebiti, a istovremeno obezbeđuju kvalitet krajnjeg proizvoda – cementa. Primenom ove savremene tehnologije, smanjuju se uticaji na životnu sredinu, kao i količine otpada koji se, umesto trajnog odlaganja na deponije, zbrinjava na bezbedan način.
Učesnici korisnog putovanja u Grčku su imali priliku da se detaljno informišu o svim aspektima korišćenja alternativnog goriva u procesu proizvodnje cementa, sa stanovišta zaštite životne sredine, unapređenja proizvodnog procesa i smanjenja upotrebe neobnovljivih, prirodnih energetskih resursa.